Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś cz.2


"Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza
przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."
Ludzie nie zdają sobie sprawy, ile daje życie, które przeżywamy w duchu nadziei i optymizmu. Tak łatwo jest się poddać, tak łatwo jest wywiesić białą flagę. Nasze życie jest w naszych rękach, jeśli my nim odpowiednio nie pokierujemy, nikt tego nie zrobi. Możemy czekać na gwiazdkę z nieba, jednak nie mamy pewności, że kiedykolwiek ona zaświeci. Dlatego warto robić wszystko co w naszej mocy, warto samemu rozpędzić machinę, dzięki której to sile gwiazda zaświeci. Potem...
No a potem robić wszystko, by nie zgasła.


"Wykształcenie dało ludziom umiejętność czytania, ale nie nauczyło ich umiejętności wyboru lektury. To właśnie jest źródłem sukcesu brukowej literatury"
G.M. Travelyan


Nie wiem co wam przyszło na myśl czytając ten cytat. Mi od razu ukazały się książki, które nigdy nie powinny pojawić się w księgarniach. Gazety, które nie powinny być sprzedawane w kioskach. Jeśli mamy wybór:
1)Pracować w firmie, która przyniesie nam większe zyski, w której jest perspektywa rozwoju, w której docenili nas już na samym początku, próbując odbić nas konkurencji, a:
2)Pracą w firmie, w której nie ma możliwości awansu, ok, płacą więcej, ale brak perspektyw i samorealizacji.
Co byście wybrali? No jak dla mnie, to tylko (przepraszam za określenie) głupek wybrałby opcję nr 2. Tak też jest z literaturą.


"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois


Nie mówię, że lekka i przyjemna prasa, książka są złe. Absolutnie nie. Jednak gdybym miała do wyboru "50 twarzy Grey'a" i "Pamiętnik" Nicholasa Sparks'a. Wybrałabym oczywiście to drugie.
Czytając ostatnio książkę Leszka Kołakowskiego "Wśród znajomych. O różnych ludziach, mądrych, zacnych, interesujących i o tym, jak czasy swoje urabiali" natrafiłam na interesujący cytat, który od razu skojarzył mi się z pustymi książkami i prasą dla kobiet typu Cosmopolitan.

"Wiele bied naszej intelektualnej cywilizacji, naszych intelektualistów pochodzi stąd, że się nie czyta na głos. Olbrzymi procent literatury odpadłby, gdyby autor czytał zawsze tylko na głos. Po prostu wstyd by mu było, kłamstwo byłoby oczywiste. Kiedy człowiek czyta tylko oczyma wszelkie kłamstwa mogą przejść niepostrzeżenie przy najbardziej krytycznym oku. Usta są od mówienia prawdy albo nieprawdy, ale oczy są właściwie estetyczne."
Aleksander Wat

Szczególnie ukochałam poezję śpiewaną. Oczywiście możemy ją interpretować, chłonąć słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Jednak oprócz naszej interpretacji, w utworze możemy również odnaleźć  interpretację samego piosenkarza.
Nie byłabym sobą, gdybym nie umieściła tu moich ulubionych utworów. Oto one:


Pamiętajmy, że życie zawsze będzie proponowało nam różne ścieżki. Lepsze i te gorsze. Tylko od nas zależy, którą drogą będziemy szli, tą łatwą i przyjemną, czy też tą która wydaję się, czasem z pozoru -trudniejsza.
Wybierajmy literaturę, dzięki której staniemy się bogatsi, a nie ubożsi.
Nie warto marnować czasu na czynności, które nie ubogacają.


"Zawsze wybieraj najtrudniejszą drogę. Tam nie ma konkurencji."
Charles de Gaulle


No comments :

Post a Comment

Copyright © 2017 Alexandra Rusnak